Centrum Informacji Turystycznej w Koninieplac kdkPlac WolnościPlac WolnościSłup romański i Kosciół Św. Bartłomiejabulwarytopcitspływ kajakowyPałac w Żychlinie
Poniedziałek, 21.01.2019r.
Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Szybki kontakt

Turystyka dla najmłodszych


Park im. Fryderyka Chopina w Koninie

Park im. Fryderyka Chopina położony jest w starej części miasta Konina. Liczący ok 30 hektarów park jest niezwykłym miejscem, które warto odwiedzić z całą rodziną. Największą jego atrakcją jest Mini ZOO, w którym można zobaczyć między innymi takie zwierzęta jak: alpaki, strusie afrykańskie, kozy, dziki oraz daniela albinos.  Ponadto do dyspozycji odwiedzających przeznaczono ławeczki, duży plac zabaw dla dzieci, siłownie na świeżym powietrzu, przyrodniczą mapę regionu, starosłowiański krąg kamienny, plansze na temat: epoki lodowcowej, kultury naszych przodków, wód w regionie, stacji Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie, kopalni soli w Kłodawie. Zagospodarowana została również ścieżka edukacyjna "zielona klasa”. Idealnym miejscem na odpoczynek po harcach w parku jest Bulwar Nadwarciański.
 
W mieście znajduje się ponadto 7 pomników przyrody:

- 2 dęby szypułkowe w parku im. F. Chopina,
- dąb szypułkowy nieopodal Dworca PKP,
- głaz narzutowy - granitowy na Osiedlu Legionów,
- głaz narzutowy - granitowy na cmentarzu komunalnym w Morzysławiu,
- głaz „Olbrzym Anielewski" w Malińcu,
- grusza przy ul. Kamiennej.

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Ośrodek Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec

Główną ideą ośrodka jest prowadzenie edukacji leśnej w praktyczny, a przede wszystkim przyjemny sposób. Znajduje się tu Izba edukacyjna, która umożliwia zapoznania się z rzadkimi okazami fauny i flory oraz przyrody nieożywionej w postaci spreparowanych eksponatów. Ponadto 8 m nad ziemią umiejscowiono platformę widokowa, z której obserwować można zwierzęta żyjące w leśnej ochronce. Ośrodek Edukacji Leśnej dysponuje także makietą kopalni węgla brunatnego i elektrowni oraz Chatą Grodziecką służąca do pogadanek, konkursów itp.

Przez pobliskie lasy w okolicach Ośrodka wyznaczono 200 km ścieżek rowerowych, w tym ścieżka „Bocian", która biegnie przez teren ścisłej ochrony bociana czarnego. Na ścieżce znajduje się 8 przystanków z tablicami edukacyjnymi dotyczącymi zagadnień leśnych, łowieckich, ornitologicznych i ochrony przyrody.

Zajęcia w Ośrodku Edukacji Leśnej  odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 15:00.
W celu zorganizowania zajęć należy skontaktować się  ze Specjalistą  ds. edukacji nr.tel. 608579802 e-mail:lidia.kopinska@poznan.lasy.gov.pl

Więcej informacji na stronie: Nadleśnictwa Grodziec

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Ścieżka dydaktyczna w Powidzkim Parku Krajobrazowym

Ścieżka dydaktyczna w Powidzkim Parku Krajobrazowym, biegnie brzegiem Jeziora Wilczyńskiego, rozpoczyna się przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wilczynie (Mrówki). Punktem docelowym wędrówki jest skansen archeologiczny w Kownatach-Mrówkach. Po drodze zapoznamy się z gatunkami flory i fauny oraz wybranymi ekosystemami Powidzkiego Parku Krajobrazowego, a także zdobędziemy informacje z dziedziny historii i archeologii. Długość trasy wynosi około 3 km w jedną stronę. Teoretyczny czas przejścia to około l godzina. Na trasie ścieżki znajduje się 5 przystanków: Przystanek 1 - Olsy i łęgi, Przystanek 2 - Fauna, Przystanek 3 - Ekosystem jeziora, Przystanek 4 - Drzewa i krzewy, Przystanek 5 - Skansen archeologiczny w Kownatach-Mrówkach.
Ścieżka edukacyjno-przyrodniczo-kulturowa w Żychlinie

1,5 km ścieżka w Żychlinie prowadzi przez żychliński las, mini park dinozaurów, Parafię Ewangelicko – Reformowaną, kończąc swój bieg przy dawnym Pałacu Bronikowskich w zabytkowym parku.

Ścieżka ma za zadanie ukazanie piękna przyrody oraz dziedzictwa kulturowego Żychlina. Ścieżka wzbogacona jest o tablice informacyjne opisujące  m.in. zabytkowy cmentarz ewangelicki oraz zasady zachowania się w lesie, czy funkcje i fazy życia lasu.

Kolejne tablice na ścieżce poświęcone są ponadto dziedzictwu kulturowemu Żychlina. Opisują zabytkowe obiekty Parafii Ewangelicko – Reformowanej, tj. kościół, dzwonnicę, plebanię, mauzoleum wraz z lapidarium oraz historię pałacu Bronikowskich. Na ścieżkach edukacyjno-przyrodniczo-kulturowej w Żychlinie znaleźć można także informacje o różnorodnej roślinności znajdującej się w parku oraz modele dinozaurów wraz z opisami.

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Ścieżka przyrodniczo-leśna Bieniszew

Nadleśnictwo Konin w 1998 r. oddało do użytku ścieżkę przyrodniczo-leśną Bieniszew, która przebiega przez malownicze obszary leśne Puszczy Bieniszewskiej. Wyznaczona trasa w przystępny sposób przybliża miłośnikom pieszych wędrówek zagadnienia związane z zagospodarowaniem lasu mające na celu jego zachowanie, trwałość i ciągłość w jak najlepszej kondycji.

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Mini ZOO w Modlibogowicach

Mini ZOO w Modlibogowicach jest idealnym miejscem dla rodzin oraz grup szkolnych. Zwiedzający jego teren mają możliwość zobaczyć takie zwierzęta jak: strusie afrykańskie, strusie emu, daniele, konie, kuce szetlandzkie, jeżozwierze, lamę, małpki i wiele innych.  Do dyspozycji dzieci jest także plac zabaw, który obejmuje zjeżdżalnie, huśtawki oraz piaskownice. Ponadto Mini ZOO oferuje przejażdżki bryczką, jazdę na kucyku, pieczenie kiełbasek przy ognisku, degustację jajecznicy ze strusich jaj.  Więcej informacji na stronie: Mini ZOO w Modlibogowicach

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Westernland - wioska indiańska


Józefów 52A k/Chocza
63-313 Chocz
www.westernland.pl

Wioska Indiańska została otwarta 1 maja 2008. Jest to największy tego typu obiekt w całej Europie. Mieści się ona na 5 ha terenu a w jej skład wchodzą:

- Wioska Indiańska, w niej 20 oryginalnych indiańskich tipi różnej wielkości,  
- Indiański Tor Przygody dla dzieci do 16 lat i Plac Zabaw Piaski Arizony z bizonami do wspinaczki dla dzieci do lat 6, 
- Strzelnica ze stanowiskami takimi, jak: Paintball, rzut Tomahawkiem, rzut podkową, rzut kapeluszem na rogi bizona,
- Sklep z indiańskimi pamiątkami, 
- Chata Szeryfa i więzienie,
- Grill traperski, przy którym można posilić się prostym jadłem indiańskim, 
- Osada traperów i poszukiwaczy złota,
- Szałas trapera z płuczką złota, przy której traper uczy sztuki płukania złota metalową misą,
- Chata trapera i kuźnia, 
- Pole paintballowe - las z fortem do zdobycia oraz licznymi osłonami,  
- Western Rodeo z padokiem (ogrodzony plac) oraz „Racho Dmuchańców.


 

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Park linowy „Leśny Raj"

ul.Napoleona 15 B
62-561 Ślesin
Tel. 665 025 555
www.parklinowy.konin.pl

Park linowy „Leśny Raj” w Ślesinie

Park Linowy „Leśny Raj” to 60 przeszkód, których łączna długość wynosi 400 metrów, godzinna zabawa zawieszona nad ziemią na wysokości od 5 do 11 metrów. Różnorodności przeszkód nie pozwoli na nudę, 4 tyrolki oferujące maksimum prędkości i zabawy, kładki, które sprawdzą Państwa równowagę oraz wymagające trawersy i wiele innych zapewniają niezapomniane wrażenia oraz poczucie wolności.
 

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Park Makiet „Mikroskala”


ul. Świętojańska 20H
(Centrum Rozrywki Kropka)
62-500 Konin
+48 63 243 70 37
+48 506 833 683
rezerwacje@mikroskala.eu
biuro@mikroskala.eu
www.mikroskala.eu
 

Park Makiet „Mikroskala” to zupełnie nowa atrakcja, unikatowa w skali europejskiej. W Parku znajduje się wystawa makiet o tematyce filmowej, przyrodniczej oraz historycznej.

Odwiedzający park mogą podziwiać m. in. makietę wybuchu w Hiroshimie, filmu „Gwiezdne Wojny”, Arki Noego, floty Krzysztofa Kolumba u wybrzeży Karaibów, tonącego Titanica, czy makietę  lądowania na Księżycu. Są też tradycyjne makiety kolejowe dla starszych oraz młodszych pasjonatów kolejnictwa. Na najmłodszych gości parku czeka makieta wesołego miasteczka pełna kolorów i świateł, makieta epoki dinozaurów, a także kolejki przejeżdżające przez krainę postaci ze znanych wszystkim bajek.

Park Makiet

Oryginalność Parku tkwi w interaktywności niektórych makiet. Oznacza to, że są one wyposażone w elektroniczne systemy pozwalające uruchamiać ich elementy, efekty dźwiękowe oraz świetlne. W „Mikroskali” znajduje się również salka kinowa, w której pokazywany jest  film przedstawiający etapy powstawania makiet. Goście mają również możliwość podglądania pracowni modelarskiej, w której powstają kolejne realizacje.
 
Bilety do „Mikroskali” są całodniowe. W trakcie zwiedzania można skorzystać z salki rekreacyjno-wypoczynkowej. Jest ona wyposażona w zabawki edukacyjno-eksperymentalne ze sklepu Mądra Zabawka znajdującego się na terenie Parku. Najmłodsi mają więc okazję do zabawy, w czasie której dorośli mogą wypocząć bądź poczytać.
 
Park Makiet „Mikroskala” znajduje się w budynku Centrum Rozrywki Kropka - termin odwiedzin nie jest więc uzależniony od pogody.
 
„Mikroskala” zaprasza w wakacje i ferie:                        poniedziałek-niedziela od 10:00 do 20:00
                                 w pozostałym okresie:                 poniedziałek-piątek od 13:00 do 20:00
                                                                                     sobota-niedziela od 10:00 do 20:00

 


Park Rekreacji i Aktywności Fizycznej

ul. 600 Lecia 21
 (Ośrodek Sportu i Rekreacji)
62-540 Kleczew
www.osir.kleczew.pl/index.php/park.html


Park Rekreacji i Aktywności Fizycznej w Kleczewie

Obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy, który powstał w maju 2013 roku na terenie byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Teren wokół zbiornika wodnego wraz z plażą zagospodarowany został obiektami rekreacyjno – sportowo - turystycznymi, tj.: pomosty pływające, trasy dla quadów, slipy służące do wodowania lekkich łodzi, wiata do grillowania, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw, ścieżki pieszo-rowerowe, plac rekreacyjny oraz zielona szkoła z tarasem widokowym. Największą atrakcją  parku zarówno dla dzieci jak i młodzieży jest park linowy na palach. W parku linowym płaci się jedynie za wynajęcie sprzętu asekuracyjnego. We wrześniu park linowy jest czynny tylko w weekendy. Pozostała część Parku Rekreacji i Aktywności Fizycznej w Kleczewie jest czynna przez cały rok.

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie

Arendel - wioska norweska

Włodzimirów 16
62-410 Zagórów
http://www.arendel.pl

Arendel to miejsce, w którym można spędzić wolny dzień wspólnie z rodziną. Przytulne zakątki gospodarstwa zachęcają do zorganizowania pikniku nieopodal zagród kuców lub reniferów. Na terenie agroturystyki znajduje się plac zabaw oraz duża ilość terenu, na którym dzieci mogą bezpiecznie się pobawić. Dla chętnych możliwe jest strzelanie z łuku oraz przejażdżki na kucyku. Wokoło jest mnóstwo miejsca do gonitw i gier na wolnym powietrzu. Dla grup zorganizowanych oferowane są zabawy z animatorem, edukacyjna prezentacja o Skandynawii, konkursy z nagrodami.

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Gospodarstwo Agroturystyczne „Pradolina”

Szczepiło 90
62-513 Krzymów
http://www.pradolina.com.pl

W pięknej dolinie Warty, wśród lasów i wzgórz, nieopodal płynącego strumyka, w gminie Krzymów znajduje się Gospodarstwo Agroturystyczne „Pradolina”. To miejsce na wypad poza miasto razem ze szkołą lub z rodzicami.  Oferta obiektu koncentruje się na zajęciach rekreacyjno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, a także organizacji imprez plenerowych i okolicznościowych. Można zobaczyć jak rzeźbi się w drzewie, przejść się boso ścieżką zdrowia, postrzelać z łuku i wiatrówki, pobawić się w podchody, czy poszukać skarbu piratów. Atrakcją jest też pieczenie pizzy, albo chleba. Zawsze można rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Gospodarstwo to również miejsce dla miłośników koni, którzy skorzystać mogą z nauki jazdy konnej, przejażdżce bryczką, czy zimą w organizowanych kuligach. Oferta obejmuje również zajęcia hipoterapeutyczne.

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Agroturystyka „Ania i Filip” w Izabelinie – Mini Zoo


Izabelin 47
62-500 Konin
www.aniafilip.net

W malowniczej pradolinie rzeki Warty, we wsi Izabelin, w bliskiej odległości kanału Warta-Gopło znajduje się łącząca turystykę z hodowlą zwierząt, Agroturystyka „Ania i Filip”.  Wielbiciele bliskiego kontaktu z przyrodą mogą podpatrzeć z bliska życie zwierząt. Lamy, dziki, daniele, muflony, kozy, strusie, bażanty to tylko część mieszkańców zwierzyńca. Ciekawość również budzą inkubatory, w których śledzić można narodziny ptaków. Przy Mini Zoo znajduje się muzeum przyrodnicze z  eksponatami zwierząt z całego świata.

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Alpakarnia P&M w Szyszyńskich Holendrach

Szyszyńskie Holendry 2
62-561 Ślesin
www.alpaka.net.pl

Alpakarnia znajduje się w Szyszyńskich Holendrach. Gospodarze zajmującą się hodowlą Alpak – zwierząt wspomagających rehabilitację osób niepełnosprawnych. Liczebność stada wynosi 120-130 sztuk. Alpaki te pochodzą z Polski, Chile, USA, Australii, Niemiec i Hiszpanii. Agroturystyka zajmuje się również uprawą roślin i kwiatów egzotycznych: kaktusów, sukulentów, palm, yuki, itp. Gospodarstwo oferuje wycieczki piesze z alpakami, karmienie alpak, gry, konkursy, zabawy, a także pokazy przędzenia i filcowania włókna alpak.

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod brzozami” w GrochowachGrochowy 119
62-574 Grochowy
www.podbrzozami.com

Położone w gminie Rychwał, we wsi Grochowy gospodarstwo wyróżnia się ofertą skierowaną do najmłodszych. Dzieci mogą tu uczestniczyć w codziennym życiu gospodarstwa rolnego i poczuć się prawdziwi farmerzy. Razem z gospodarzem wyprowadzą na łąkę krowy i nauczą się je doić, nakarmią świnki, króliki, kurczaki. Jest też kozia rodzina, owca i kucyki Kacper i Malezja. Dzieci mogą pomagać w zbieraniu chrustu i rozpalaniu ogniska. O dobrą zabawę zatroszczą się również animatorzy, którzy organizują zabawy dla całych rodzin. W Agroturystyce odbywają się również przejażdżki wozem, pokazy wyrabiania masła i sera, a także degustacja lokalnych produktów.

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie


Pracownia Garncarska w Czarnymbrodzie


Pracownia Garncarska znajduje się w gminie Grodziec, w małej miejscowości Czarnybród.  Prowadzona jest przez rodzinę Dzieciątkowskich. Tu wszystkie produkty toczone są ręcznie na tradycyjnym kole garncarskim. W pracowni można obejrzeć i zakupić: wazony, pojemniki do przechowywania czosnku oraz ziemniaków, misy itp. Gospodarze zapraszają również do zwiedzania pracowni, w której dowiedzieć się można jak wyglądała praca garncarza kiedyś, a jak wygląda dziś, obejrzeć piec, zobaczyć jak powstaje garnek od początku do wypalenia. Można również samemu spróbować toczenia na kole garncarskim i wykonać naczynia. Każde będzie wyjątkowe, ale aby je wziąć do ręki trzeba poczekać. Suszenie i wypalanie w piecu zajmuje około tygodnia. Organizowane są również pokazy i warsztaty garncarskie dla dzieci i dorosłych.

Więcej informacji na stronie: www.garncarstwo.decoart.plHerbHerbHerbHerbHerb