Centrum Informacji Turystycznej w Koninieplac kdkPlac WolnościPlac WolnościSłup romański i Kosciół Św. Bartłomiejabulwarytopcitspływ kajakowyPałac w Żychlinie
Niedziela, 20.01.2019r.
Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi
Szybki kontakt

AfryKamera


Miejsce:
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - Dom Kultury "Oskard"

Data/godz: 20-22 kwietnia 2018 r.

Wstęp: Wolny

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Kultura afrykańska już w kwietniu zawita do CKiS- DK Oskard w Koninie za sprawą XIII edycji Festiwalu AfryKamera. Wydarzeniu patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo.

Wybór sloganu nie jest przypadkowy. Misją festiwalu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych ważnych zarówno dla Afryki jak i dla całego świata. Podczas 5 pokazów filmowych odkryjemy różne oblicza Afryki — jej absolutne piękno, nowoczesność, komizm, budzące fascynację, oburzenie czy podziw i zazdrość. Sztuka filmowa jest uniwersalnym medium, dzięki któremu zdarzenia i idee dotyczące jednych ludzi stają się częścią życia innych. Pokazom filmowym będzie towarzyszyć wystawa zdjęć Doroty Pańczyk.
 
XIII Festiwalowi AfryKamera w Koninie towarzyszy wystawa „…oddech…”

Ekspozycja kontrastuje ze sposobem pokazywania Czarnego Lądu z perspektywy zachodnich fotografów. Zdjęcia prezentowane na wystawie (większość z nich wykonali lokalni artyści) odchodzą od przedstawiania Afryki biednej, smutnej oraz tragicznej, a skupiają się na jej kolorach, radości i życiu. To pewnego rodzaju wyjście z cienia w poszukiwaniu szczęścia, tak wszechobecnego w Afryce, a konsekwentnie pomijanego w światowych mediach. Autorką części zdjęć jest też Polka, Dorota Pańczyk-Piqueray, która pracowała w Kenii.

„…oddech…” jest poniekąd repliką wystawy poplenerowej „Pisanie światłem”, która odbyła się w centrum artystycznym Kuona Trust w Nairobi (Kenia) kila lat temu. Lokalna prasa pisała o tej ekspozycji: „Zdjęcia są ożywcze. Nie są prasowe, a raczej skupiają się na próbie uchwycenia zaskakującego codziennego piękna, które nas otacza” (fragm. recenzji Marta Anna, ‚Pisanie światłem’, Kenyabuzz).

Źródło: www.ckis.konin.pl

afryHerbHerbHerbHerbHerb