Centrum Informacji Turystycznej w Koninieplac kdkPlac WolnościPlac WolnościSłup romański i Kosciół Św. Bartłomiejabulwarytopcitspływ kajakowyPałac w Żychlinie
Poniedziałek, 19.11.2018r.
Imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei
Szybki kontakt

Konin dla Niepodległej


Miejsce:
Konińskie Błonia

Data/godz: 15 września 2018 r. / godz. 18:00

Wstęp: Wolny

Organizator: Miasto Konin, Koniński Dom Kultury

Kobranocka, Róże Europy oraz Sebastian Riedel i grupa Cree wystąpią na konińskich błoniach w koncercie poświęconym 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert odbędzie się 15 września o godz. 18.00. Na wydarzenie zaprasza Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki.

To jedno z wydarzeń, które Miasto Konin przygotowało z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Na błoniach wystąpią zespoły rockowe. Bo jak mówią muzycy, każda forma uczczenia rocznicy jest ważna. Wstęp na koncerty jest wolny.
Imprezy pod szyldem „Konin dla Niepodległej” odbywają się w mieście przez cały rok. W połowie września wystąpią trzy, doskonale znane zespoły rockowe.
 
Cree gra rocka, stylem przypominającego muzykę z lat 60 i 70. Zespół powstał w 1993 roku w Tychach z inicjatywy 16-letnich wówczas Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa.  Zespół zadebiutował cztery lata później na festiwalu w warszawskiej Stodole. Od tamtej pory grupa zaczęła koncertować w kraju i zagranicą, a w 1998 roku wydał debiutancką płytę. Utwory zespoły zajmują wysokie miejsca na listach przebojów. Autorem większości repertuaru grupy, wokalistą i  gitarzystą jest Sebastian Riedel, syn Ryśka Riedla (Dżem).
 
Kobranocka -  zespół rockowy, który powstał w latach 80 XX wieku i początkowo nazywał się ,,Latający Pisuar". W latach 1986 - 2005 zespół sześciokrotnie wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego - psychiatrę z zawodu) jest ich abstrakcyjna metaforyka. Największe przeboje Kobranocki to: ,,Kocham Cię jak Irlandię", ,,Hipisówka", ,,Jak zapomnieć Cię", ,,List z pola boju", ,,Ela, czemu się nie wcielasz?" oraz nieśmiertelne covery Die Toten Hosen ,,Nikomu nie wolno się z tego śmiać" czy Stones'ów ,,Współczucie dla diabła".
 
Róże Europy to jeden z najpopularniejszych, polskich zespołów rockowych lat 80. i początku 90. Założycielami grupy byli Piotr Klatt (wokalista, gitarzysta, autor tekstów), Piotr Frąckiewicz (gitarzysta), Maciej Ochman (instrumenty klawiszowe) i Arek Żurowski (gitara basowa). Zasłynęli dzięki takim hitom jak ,,Stańcie przed lustrami", ,,Rock'n'rollowcy", ..Krew.M.Monroe", ,,Radio Młodych Bandytów", ,,Marihuana" czy ,,Jedwab". Ich najnowszy album nosi tytuł ,,8", bo to już rzeczywiście ósma płyta w karierze Róż Europy. Grupa brała udział w licznych festiwalach, m.in. Jarocin, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Przystanek Woodstock.
 
Inauguracją obchodów setnej rocznicy niepodległości w Koninie był koncert „Śpiewamy dla Niepodległej”, który odbył się w ubiegłym roku 11 listopada. Wzięły w nim udział chóry i orkiestry, a mieszkańcy włączyli się w śpiewanie pieśni patriotycznych.
Kulminacyjnym momentem roku jubileuszowego będzie dzień 11 listopada.

Źródło: Koniński Dom Kultury

Konin dla Niepodległej (news)HerbHerbHerbHerbHerb