Centrum Informacji Turystycznej w Koninieplac kdkPlac WolnościPlac WolnościSłup romański i Kosciół Św. Bartłomiejabulwarytopcitspływ kajakowyPałac w Żychlinie
Niedziela, 20.01.2019r.
Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi
Szybki kontakt

Wystawa polskiej biżuterii patriotycznej w Muzeum Okręgowym w Koninie

 

Polska biżuteria patriotyczna – utrwalone w tradycji i narodowej wyobraźni przedmioty opowiadające historię naszego kraju. Wielokrotnie prezentowana, analizowana i omawiana; wydawałoby się, że już nic nowego nie da się o niej powiedzieć. Spróbujmy jednak.
 
Tytuł wystawy został zapożyczony właśnie od jednego z takich ruchów protestacyjnych. Hasło „PRZEPRASZAMY ZA NIEDOGODNOŚCI, PRÓBUJEMY ZMIENIĆ ŚWIAT” (Sorry for the inconvenience we are trying to change the World) pojawiło się w Internecie najprawdopodobniej podczas fali demonstracji Occupy Wall Street rozpoczętych 17 września 2011 r.
 
Hasło to wydało się nam niezwykle trafne: w skrótowej formie, rzeczowo a przy tym z charakterystyczną dla memów celnością streszcza opowieść, którą zamierzamy Państwu przedstawić. Opowieść o społecznej aktywności, obywatelskim zaangażowaniu w sprawy i problemy kraju oraz świata, w którym przyszło nam żyć. Tytułowe hasło idealnie oddaje istotę zarówno współczesnych jak i dawnych wydarzeń, bo czymże jak nie próbą zmieniania świata były manifestacje i żałoba narodowa w Polsce 1861 roku, marsze sufrażystek czy pomarańczowa rewolucja na Ukrainie? Wielu z tych działań towarzyszyły drobne, niepozorne przedmioty noszone na znak uczestnictwa i poparcia – zwane biżuterią patriotyczną.

Wystawa polskiej biżuterii patriotycznej w Muzeum Okręgowym w KoninieHerbHerbHerbHerbHerb