Centrum Informacji Turystycznej w Koninieplac kdkPlac WolnościPlac WolnościSłup romański i Kosciół Św. Bartłomiejabulwarytopcitspływ kajakowyPałac w Żychlinie
Poniedziałek, 10.12.2018r.
Imieniny: Danieli, Julii, Eulalii
Szybki kontakt

HumanDOC


Miejsce:
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - Dom Kultury "Oskard"

Data/godz: 8-9 grudnia 2018 r.

Wstęp: Bezpłatne wejściówki

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

IX Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC to okazja do poznania poruszających historii z całego świata, dzielenia doświadczeń niezwykłych ludzi, odczuwania emocji odległych, a jednak bliskich nam społeczności. W ramach projektu w grudniu w kinie Oskard widzowie zobaczą trzy filmy.

IX HumanDOC odbędzie się w Warszawie między 30 listopada a 2 grudnia. Po wydarzeniach w stolicy Festiwal ruszy w trasę, by zaprezentować filmy publiczności w kilkudziesięciu miastach Polski, w tym w Koninie.

Naszą misją jest poszerzanie świadomości społecznej na tematy globalne oraz wspieranie rozwoju gospodarczego, informacyjnego i demokratycznego społeczeństwa. Przyświeca nam idea zwiększania wiedzy o otaczającym nas świecie, bo tylko wiedząc więcej, jesteśmy w stanie realnie działać - mówią organizatorzy Festiwalu.

Konińska odsłona festiwalu odbędzie się 8 i 9 grudnia w sali studyjnej kina Oskard. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina.LUDZKI PIERWIASTEK - 8 grudnia, godz. 20:00

 • Reżyser: Matthew Testa
 • Rok produkcji: 2018
 • Kraj produkcji: USA, Islandia
 • Czas trwania: 78 min

THE HUMAN ELEMENT ze współczuciem przedstawia Amerykanów, którzy są na linii frontu w walce ze zmianami klimatycznymi oraz inspiruje do ponownej analizy naszej relacji z naturą.

My, ludzie jesteśmy siłą natury. Tym samym, nasze aktywności wpływają na fundamentalne elementy życia – ziemię, powietrze, wodę i ogień – te żywioły z kolei zmieniają życie człowieka. W tym absorbującym i bogatym w piękne obrazy dramacie, gdzie sztuka miesza się z nauką, podążamy ścieżką słynnego fotografa środowiskowego James’a Balog’a, podczas gdy bada on pożary, huragany, podnoszenie się poziomu wód, społeczność górników zmagającą się z rzeczywistością i zmieniający się skład powietrza.

Reżyser Matthew Testa od 20 lat tworzy filmy dokumentalne i pracuje w telewizji, często skupiając się na środowisku, sprawiedliwości społecznej i wzajemnym oddziaływaniem ludzi i natury. Wcześniejsze filmy i odznaczenia Testy to m. in. FREEDOM! THE MOVIE, SNAKE SALVATION (National Geographic), WHALE WARS (Animal Planet), STORM CHASERS (Discovery) i THE FIRST 48 (A&E). Jego pierwszym filmem wyprodukowanym przez ITVS był dokument o środowisku, THE BUFFALO WAR, który otrzymał 9 nagród na różnych festiwalach.UPADEK ALEPPO - 9 grudnia, godz. 17:00

 • Reżyser: Nizam Najar
 • Rok produkcji: 2017
 • Kraj produkcji: Norwegia
 • Czas trwania: 85 min.

Kiedy Arabska Wiosna pojawiła się w Syrii, powstanie skandowało slogany o wolności, godności i oddziaływaniu. Dla syryjskiego/norweskiego reżysera Nizam’a Najar było to jak najbardziej legalne wydarzenie.

Kto mógłby się temu sprzeciwić? Kto mógłby sprzeciwić się usunięcia Assada od władzy? Zaiste, szlachetnej sprawie. Demonstracje pokojowe spotkały się z aktami agresji, co zaskutkowało kilkoma latami wojny domowej, co zablokowało bunt.Nizam wraca do Aleppo, gdzie się urodził, aby sprawdzić dlaczego rebelianci nadal nie wygrali wojny.

Z wykształceniem filmowym i dziennikarskim Nizam Najar wyprodukował przekonujący debiut DIARY

FROM THE REVOLUTION, który miał premierę na CPH:DOX 2012. Zamieszkały w Oslo, Nizam ma pochodzenie libijskie i syryjskie, a film przedstawia losy lidera rebeliantów Haj Siddiq podczas powstania, które doprowadziło do upadku Kaddafiego. W THE FALL OF ALEPPO Nizam znalazł odważną ekipę produkcyjną w Aleppo i kontynuuje ścisłą współpracę z doświadczonymi nagradzanym montażystą Torkel Gjørv.KIEDY OWCA STAJE SIĘ LWEM - 9 grudnia, godz. 18:45

 • Reżyser: Jon Kasbe
 • Rok produkcji: 2018
 • Kraj produkcji: USA
 • Czas trwania: 79 min.

Co roku w Afryce ginie od 20 do 30 TYSIĘCY słoni. Giną bo, choć od lat istnieje oficjalny zakaz handlu kością słoniową, kłusownicy wciąż znajdują kupców. Do walki o ratunek słoni stają strażnicy kenijskiej sawanny, jak Asan, który z karabinem w ręku wędruje razem ze stadem strzegąc go dzień i noc. Razem z nim, uzbrojony w kamerę, wędrował reżyser Jon Kasbe. W ciągu trzech lat pracy nad dokumentem Kasbe uchwycił przełomowe momenty w życiu rangera. Zmagania, między koniecznością obrony natury a koniecznością utrzymania rodziny. Pokazał motywacje kłusowników. Pokazał ludzi ryzykujących życie by ocalić własne rodziny. Czy ich usprawiedliwia? Czy my mamy prawo ich osądzać?

Źródło: www.konin.pl

HumanDOCHerbHerbHerbHerbHerb