Centrum Informacji Turystycznej w Koninieplac kdkPlac WolnościPlac WolnościSłup romański i Kosciół Św. Bartłomiejabulwarytopcitspływ kajakowyPałac w Żychlinie
Poniedziałek, 21.01.2019r.
Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Szybki kontakt

Szlak konny „Podkuta szóstka”

Podkuta szóstka

„Podkuta szóstka” to jedyny szlak konny w regionie konińskim i jednocześnie drugi tego typu szlak w Wielkopolsce. 118 km oznakowanej trasy prowadzi miłośników jazdy konnej przez 6 gmin powiatu konińskiego (Stare Miasto, Golina, Rzgów, Grodziec, Rychwał, Tuliszków). Na całej trasie rozmieszczono 6 stanic, 12 tablic z mapą szlaku oraz drogowskazy wskazujące najbliższą bazę noclegową.

Szlak czerwony rozpoczyna się w SK „Czekan” w Głodowie. Wprost z bramy SK przechodzimy szosę i w skos udajemy się w kierunku lasu. Ładny widok na wysokości 104 pozwala dostrzec nam parujące kominy elektrowni Pątnów i Konin. Przed lasem skręcamy w prawo. Początkowo jedziemy skrajem lasu, potem przez las. Za lasem na piaszczystym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Za chwile piękna panorama Goliny. Jedziemy w dół wprost w kierunku przejścia przez tory kolejowe. Przekraczamy je i po 200 m skręcamy w lewo w las w szutrową drogę. Jesteśmy w Zamostkach. Po 200 m na rozwidleniu dróg, skręcamy w lewo. Za ostatnim domem w lewo i po 200 m w prawo pomiędzy domami. Na następnej drodze w lewo. Mijamy teraz po lewej kapliczkę. Jedziemy jeszcze 200 m i przed potężnym słupem telegraficznym skręcamy w prawo w las. Po 500 m dochodzimy do szosy nr 92 i przejeżdżamy na drugą stronę. Po lewej widoczny krzyż – granicę pomiędzy parafią Golina i Kawnice. Jedziemy do tego krzyża i skręcamy przy nim na polną drogę w prawo. Po 200 m skręcamy za lasem w lewo. Po 1,5 km docieramy do ogrodzonego stawu. Za chwile wyjeżdżamy na szosę i po 200 m skręcamy w lewo. Jedziemy drogą pośród łąk, mijając po prawej samotny dom przez prawie 2 km. Omijamy jadąc po łące kolejne gospodarstwo po lewej. To tak zw. Bijakowo, albo Grądy. Wjeżdżamy na asfaltową drogę, na której skręcamy w prawo. Jedziemy teraz drogą asfaltową, która za chwilę ustąpi miejsca piaszczystej drodze. Po 1 km po lewej SK” Filipowo”. Po następnych 0,5 km widać po prawej SK Ośrodka Wypoczynku Aktywnego. Szlak czerwony kieruje się ku promowi w Sławsku i przechodzi na drugą stronę Warty. (Prom w Sławsku czynny w każdą pierwszą sobotę miesiąca 5.00 – 21.00; w dni powszednie 5.00- 21.00; w wolne soboty 7.00- 15.00, w dni świąteczne 7- 15.00, czynny do pierwszych i ostatnich lodów. Szlak czerwony wychodzi pod górę mijając kościół pw. św. Wawrzyńca i sklep (otwarty codziennie 7.30- 21.00 w niedzielę 9.00 – 19.00). Szlak wychodzi na ruchliwą szosę w prawo i poboczem zmierza do SK „ Jancówka”. (Po drodze sklep minimarket „ Rogres” z Lotto, jest miejsce dla koni przy płocie i punk apteczny czynny od pon.- pt. 8.15 – 16.00).

„Podkuta szóstka” została otwarta 21.11.2009 roku w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Szlakiem zarządza Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie".

Film o szlaku konnym w powiecie konińskim

źródło: Solidarni w PartnerstwieHerbHerbHerbHerbHerb