Centrum Informacji Turystycznej w Koninieplac kdkPlac WolnościPlac WolnościSłup romański i Kosciół Św. Bartłomiejabulwarytopcitspływ kajakowyPałac w Żychlinie
Niedziela, 20.01.2019r.
Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

Dawne zwyczaje i tradycje


Garncarstwo
należy do jednych z najstarszych rzemiosł. W dzisiejszych czasach stanowi ono profesję dawno zapomnianą, i rzadko przez kogokolwiek podejmowaną. Jedyną osobą w Wielkopolsce, która zajmuję się rękodziełem artystycznym, przy czym kultywuje tradycyjny zawód garncarza, jest Józef Dzieciątkowski. Głównymi wyrobami jego są: doniczki, wazony, dzbany, makutry (naczynia, w których uciera się ciasta), żurowniczki (naczynia do kiszenia żuru), naczynia do układania dekoracji z suszonych kwiatów i ziół. Ponadto rzemieślnik organizuje także pokazy, w których każdy bez względu na wiek może spróbować swoich sił. Garncarstwo w rodzinie pana Dzieciątkowskiego stanowi zajęcie, które przekazywane jest od zawsze z pokolenia na pokolenie.      

W pracowni garncarza znajduje się tradycyjny sprzęt (walce do urabiania gliny, popychane nogą koła garncarskie, piec do wypalania z cegły szamotowej z kominem), którym posługiwał się jeszcze dziadek rzemieślnika. Oferta pana Dzieciątkowskiego jest skierowana do klientów spotykanych na wystawach i grup indywidualnych, a także do osób odwiedzających gospodarstwo.
 
Józef Dzieciątkowski
Czarnybród 10
62-580 Grodziec
tel. (63) 248-65-33
www: garncarstwoHerbHerbHerbHerbHerb