wysoki kontrast
PLENDE
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
konin

Noc Kultury

4.09.2019
Daty
13.09.2019 godz: 15:00
Noc Kultury
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Okólnej, Galeria Wieży Ciśnień, Pałac Reymonda

Data/godz: 13 września 2019 r. / godz. 15:00

Wstęp: Wolny

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie przygotowało bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Nocy Kultury, na którą zaprasza w piątek, 13 września. To będzie 9 godzin niezwykłych przeżyć i doznań dla wszystkich, którzy kochają sztukę. Popołudnie, wieczór i noc wypełnione wystawami, koncertami i filmowymi seansami, a także warsztatami artystycznymi i cyrkowymi, rozgrywającymi się w CKiS przy Okólnej, w Galerii Wieży Ciśnień oraz Pałacu Reymonda. Wstęp wolny!

STREFA UCIECHOWO (g. 15.00-18.00)

plac przy CKiS

To strefa cyrkowych sztuczek i twórczych działań dla dzieci w każdym wieku pod okiem wypróbowanych i niezwykle kreatywnych animatorów. Podczas zajęć cyrkowych wszyscy chętni śmiałkowie będą mogli spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach, kręceniu talerzami czy żonglowaniu chustkami. Nie zabraknie także aktywności akrobatycznych na linie, a także uwielbianych przez wszystkie dzieci wielkich baniek mydlanych. Dzięki nam zostaniecie sztukmistrzami! Dla tych, którzy wolą działania twórcze, przygotowaliśmy kilka stanowisk warsztatowych. Będzie można lepić w glinie, malować przy sztalugach, a także tworzyć prace plastyczne na wielkoformatowych tkaninach, które potem zawiesimy wokół nas, w otwartej przestrzeni. Każdy będzie mógł poczuć się artystą!

7 FILMÓW, PO KTÓRYCH ROBI SIĘ NIE/DOBRZE (g. 18.00)

wystawa  prac Andrzeja Dragana w Galerii CKiS Wieża Ciśnień

Od roku 2013 Andrzej Dragan, pochodzący z Konina a związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego naukowiec i artysta, tworzy krótkometrażowe filmy artystyczne, inspirowane teoriami fizycznymi. Podobnie jak wcześniej fotografie charakteryzuje je specyficzny rodzaj autorskiego stempla, wieloznaczność, wyszukana symbolika oraz mnogość interpretacyjna. Można powiedzieć, że stanowią niekiedy rodzaj wstęgi Möbiusa (w postaci stylizowanej na symbol recyklingu), historii bez początku i końca, które łączy bardzo indywidualne przedstawienie rzeczywistości i postaci z osobistego uniwersum twórczego. Faktury, emocje i klimat filmów Andrzeja Dragana łączy też niestereotypowe podejście do „brzydoty”, pokazując tym samym, że piękno jest pojęciem dryfującym. Jak sam autor zaznacza, każdy szczegół tych filmów jest ważny.

100 x ANDRZEJ TOMASZEWSKI (g. 19.00)

Centrum Kultury i Sztuki

To w zasadzie pierwsza, a już na pewno pierwsza tak obszerna, wystawa konińskiego nadrealisty w jego rodzinnym mieście. Pokazujmy sto rysunków i obrazów, z których większość pochodzi od prywatnych kolekcjonerów. Przewodnim motywem prac Andrzeja Tomaszewskiego jest człowiek, postać ludzka. W specyficzny sposób „przetworzona”, pokazana w różnych sytuacjach daje nam możliwość „obserwacji” skomplikowanych relacji międzyludzkich. Pokazuje emocje i popędy, z którymi człowiek boryka się od wieków. Ekspozycja powstała we współpracy Centrum Kultury i Sztuki z Miastem Konin i inauguruje cykl prezentacji konińskich artystów.

http://galerytomaszewski.com/

ZIMNV – support (g. 20.00)

plac przy CKiS

Trio młodych muzyków zagra przed koncertem Fisz Emade Tworzywo. Powstały na początku 2018 roku zespół tworzy muzykę z pogranicza indie popu i alternatywy - taneczne gitarowe kompozycje skąpane w warstwie przestrzennych syntezatorów i energetycznych partii perkusyjnych. Za ciepłym, kojącym głosem wokalisty i pozornie prostymi tekstami można znaleźć liczne nawiązania do popkultury i podwójne dno. W październiku 2018 roku zespół wydał konceptualny mixtape „Kto?”, czerpiący muzyczne i tekstowe inspiracje z dzieł takich twórców jak Kumka Olik, Kombajn do zbierania kur po wioskach, Grzegorz Ciechowski czy Marek Grechuta. Krótko po premierze mixtape’a Zimnv ujawnił, że pracuje nad debiutanckim albumem. Pierwszy singiel promujący kolejne wydawnictwo zespołu ujrzał światło dzienne w lutym 2019 roku. Świeżutki materiał z drugiej płyty zabrzmi zatem w ramach konińskiej Nocy Kultury.

FISZ EMADE TWORZYWO (g. 20.00)

plac przy CKiS

To jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. Po sukcesach ostatnich projektów grupa powraca z nowym albumem „Radar”. Tym razem panowie sięgają do muzycznego tygla lat 80., inspirując się muzyką disco, ale też rockiem, zarówno klasyczną americaną, jak i krautrockiem. Z inspiracji wydobywają własne, niepowtarzalne charakterystyczne brzmienie. Znajdziemy tu utrzymane w klimacie lat 80. bity, mocne rockowe solo i syntezatorowe dźwięki, które w rękach znakomitych muzyków z zespołu TWORZYWO oczarowują swoim niezwykłym retro klimatem.
Ta autorska interpretacja muzyki sprzed kilku dekad zabiera nas w piękną sentymentalną podróż – to „muzyka drogi”. Z jednej strony daje wytchnienie, z drugiej - zmusza do wyostrzenia zmysłów. Nastawienia swojego własnego „radaru”. Melancholijna, ale i ironiczna. Opowiada historię miłosną w trudnych, rozpolitykowanych i niepewnych czasach.

MUZYKA Z NIEISTNIEJĄCYCH FILMÓW (g. 21.00)

Marcin Olak solo w Galerii CKiS Wieża Ciśnień

To cykl tematów, koncepcji i założeń, rozwijanych w improwizowanych przetworzeniach. Gdyby były muzyką do obrazu, najprawdopodobniej byłoby to coś czarno-białego, z niewieloma dialogami. Akcja rozwijałaby się powoli, ale konsekwentnie wciągałaby widza w wykreowany świat, aż do momentu zatarcia granic między fikcją a rzeczywistością. Marcin Olak – z wykształcenia gitarzysta klasyczny – gra inaczej. Tworzy wielopoziomowe, rozbudowane faktury, wykorzystując możliwości dynamiczne i artykulacyjne instrumentu – tak, jak jest to przyjęte w europejskiej tradycji gitarowej. Dzięki temu możliwości wyrazowe stają się zdecydowanie bliższe temu, czego słuchacze zwykle spodziewają się po fortepianie.

OD PORTRETU DO AKTU (g. 22.00)

wystawa fotograficzna w Pałacu Reymonda

Majowe warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Centrum Kultury i Sztuki dla Konińskiego Klubu Fotograficznego FF były strzałem w dziesiątkę. Choć skupiły artystów, którzy mają już spore fotograficzne doświadczenie, to jednak - realizowane pod okiem specjalisty w nietuzinkowym prezentowaniu uroku kobiecego ciała i tajemnicy kobiecej duszy - przyniosły zaskakujące, zarówno dla twórców, jak i obserwatorów, efekty. Wybraliśmy ponad 20 prac, które w wielkoformatowych wydrukach prezentujemy w surowych, ale niezwykle pięknych, wnętrzach Pałacu Reymonda. Ze względu na warunki „galerii” wystawa jest w zasadzie jednodniowym, a ściślej rzecz ujmując jednonocnym, wydarzeniem, więc tym bardziej warto przybyć na wernisaż, spotkać autorów portretów i aktów, posłuchać dobrej muzyki i „posiedzieć” w towarzystwie dobrej fotografii.

OBYWATEL MIŁOŚĆ (g. 23.00)

Kino Oskard Kameralnie

To arcyważny i obowiązkowy dokument dla zainteresowanych życiem i twórczością Grzegorza Ciechowskiego! Po wieloletnim milczeniu Anna, żona muzyka, opowiada historię miłości i życia z liderem legendarnej Republiki. Powstał bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom. Film jest również mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstawania wielu piosenek. Nigdy niepublikowane materiały archiwalne wykorzystane w filmie pokazują artystę w nieznanym dotąd świetle. Widzimy Grzegorza jako głowę rodziny, ojca i męża. Wreszcie dzięki tej opowieści możemy lepiej zrozumieć jego życiowe wybory. Oglądając film, patrzcie na „Obywatela” jak na pełną emocji historię miłości mężczyzny i kobiety nakręconą po prawie dwóch dekadach przez innego mężczyznę, kochającego tę samą kobietę. 

Program:

CKiS – Okólna
15.00-18.00 – Strefa Uciechowo
19.00 – 100 x Tomaszewski - wystawa
20.00 – Fisz Emade Tworzywo - koncert
support - ZIMNV
23.00 – Obywatel miłość – film

Galeria CKiS Wieża Ciśnień
18.00 – 7 filmów, po których robi się nie/dobrze - wystawa Andrzeja Dragana
21.00 – Marcin Olak – koncert

Pałac Reymonda
22.00 – Od portretu do aktu - wystawa
 
  • Na wszystkie wydarzenia NOCY KULTURY wstęp jest wolny, jedynie na seans filmu „Obywatel Miłość” oraz koncert Fisz Emade Tworzywo obowiązują bezpłatne wejściówki.

Źródło: www.konin.pl