wysoki kontrast
PLENDE
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
konin
Strona głównaWydarzenia„Plakat i historia - droga do wolności”

„Plakat i historia - droga do wolności”

30.05.2019
Daty
2.06.2019 godz: 18:00
„Plakat i historia - droga do wolności”
Miejsce: Pałac Rejmonta w Koninie

Data/godz: 2 czerwca 2019 r. / godz. 18:00

Wstęp: Wolny
 

„Historia i plakat - Droga do wolności” to tytuł wystawy, którą będzie można zobaczyć 2 czerwca 2019 roku w Pałacu Reymonda w Koninie.

Znalazły się na 22 plakaty z lat 1944-2000, wiele z nich to dzieła mistrzów polskiej szkoły plakatu. Są m.in. plakaty Tadeusza Trepkowskiego, Waldemara Świerzego, Franciszka Starowieyskiego, z lat stalinowskich, z czasów PRL-u, Solidarności i niepodległej Polski.  

Wystawa powstała dekadę temu i nosiła tytuł „Historia i plakat – trudna droga do demokracji w Polsce”. Jej opracowanie zlecił Senat RP, zajęła się tym Fundacja Obrony Praw Człowieka. To dzieło nieżyjącej już działaczki Solidarności Ewy Zaleskiej z Konina. Trafiła do wielu zakątków świata: na Kubę, do Petersburga, Kopenhagi, Strasburga, Lyonu, Frankfurtu czy Budapesztu. Później została przekazana do Muzeum Okręgowego w Koninie. Dziś jej kuratorką jest córka Ewy Zaleskiej – Maria. 

Wystawę będzie można zobaczyć także podczas koncertu Piotra Bukartyka z zespołem Ajagore, 4 czerwca w Hucie Aluminium Konin. Ponadto około 40 plakatów zostało podzielonych na cztery kolejne wystawy, które prezentowane będą w konińskich szkołach.

Ekspozycja została przygotowana na konińskie obchody 30-lecia wolnych wyborów w Polsce, których organizatorem jest Miasto Konin.

Źródło: www.konin.pl