wysoki kontrast
PLENDE
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
konin

Ferie z Muzeum!

8.01.2021
Daty
15.01.2021 godz: 15:00
Ferie z Muzeum!
Miejsce: Online

Data/godz: 04 - 15 stycznia 2021 r. 

Wstęp : Bezpłatne
 
Ferie zimowe 2021 w Muzeum Okręgowym w Koninie
Miniony rok przyzwyczaił nas do odmiennej formuły warsztatów i lekcji muzealnych. Zamiast spotkań na wystawach i w sali edukacyjnej, spotykaliśmy się wirtualnie. Również w ramach ferii zimowych muzeum przygotowało dla Was szereg wydarzeń online. Pragnią Was zaprosić do kontynuowania z nami niezwykłej podróży po zadziwiającym świecie zabytków i dzieł sztuki.

Wszystkie lekcje i warsztaty będą dostępne bezpłatnie na naszej stronie internetowej i Facebooku.
http://muzeum.com.pl/
https://www.facebook.com/muzeumkonin
 
05.01 – Pozdrowienia z ferii. Warsztaty plastyczne.
Historia kartki pocztowej liczy sobie przeszło 140 lat, a na pomysł prowadzenia otwartej korespondencji wpadł w 1865 r. ówczesny poczmistrz Berlina Heinrich Stephan. Koncepcja ta została wówczas odrzucona jako zbyt śmiała i dopiero cztery lata później udało się ją przeforsować Emanuelowi Hermannowi. Po pewnym czasie karty zaczęły być zdobione za pomocą napisów okolicznościowych i rysunków. Początkowo zajmowały niewielki obszar kartki, aby w konsekwencji przejąć całą jej stronę. Tak narodziła się pocztówka. Co ciekawe, aż do 1900 roku nie było polskiego słowa na określenie nowej karty pocztowej, powszechnie używano rusycyzmu „odkrytka”. Wkrótce ogłoszono konkurs na nazwę, w którym wzięło udział aż 296 osób. Zwycięska „pocztówka” była propozycją osoby ukrywającej się pod pseudonimem „Marja z B.”. Po otwarciu kopert konkursowych okazało się, że jest to Henryk Sienkiewicz.
Zapraszamy na warsztaty plastyczne, podczas których przygotowywane będą pamiątkowe pocztówki z ferii zimowych.

06.01 – Jak zostać królem. Warsztaty plastyczne.
Święto Objawienia Pańskiego nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli. W Polsce od dawna tego dnia w kościołach święci się kredę, kadzidło i wodę, którą wierni zabierają ze sobą do domów. W tradycji ludowej dzień ten kończył okres godów, które trwały od Bożego Narodzenia a rozpoczynał czas karnawału. Po domach kolędowali przebierańcy, przede wszystkim Trzej Królowie, w towarzystwie innych postaci, składając wszystkim życzenia pomyślności na nowy rok. Współczesną tradycją są organizowane w wielu miastach i miejscowościach Orszaki Trzech Króli, czyli uliczne jasełka.
Zapraszamy na warsztaty, podczas których pomogą Wam stworzyć własną koronę.

07.01 – Stwórz własne dzieło sztuki. Warsztaty plastyczne.
Jak powstają dzieła sztuki i jaka jest ich funkcja? Kto decyduje o tym, czy obraz trafi do galerii? Co odróżnia zwykłe przedmioty od zabytków? Na muzealnych warsztatach plastycznych pokażą Wam krok po kroku, jak stworzyć własne dzieła sztuki, które będą ozdobą Waszych domów.

08.01 - Od łuczywa do lampy elektrycznej – historia oświetlenia. Lekcja online
Kto dziś pamięta o dawnych sposobach rozświetlania ciemności; o lampie naftowej, gazowej, benzynowej czy karbidowej, które funkcjonowały jeszcze kilkadziesiąt lat temu? W epoce  elektryczności z nostalgią powracamy do blasku lampy płomieniowej. Kolekcja lamp i świeczników w naszych zbiorach, prezentowana na stałej ekspozycji, daje możliwość zapoznania się z rozwiązaniami konstrukcyjnymi przedmiotów oświetleniowych, podziwiania kunsztu artystycznego ich wytwórców i pogłębiania wiedzy o dziejach oświetlenia.
Udoskonalane przez stulecia metody oświetlenia, będące świadectwem rozwoju cywilizacyjnego, doprowadziły do tego, że dziś wystarczy naciśnięcie włącznika, aby światło rozjaśniło mroki nocy. I chociaż żyjemy w epoce elektryczności, w dobie halogenów i laserów, tęsknimy za blaskiem lampy płomieniowej. Muzealna kolekcja daje możliwość poznania i pogłębienia wiedzy o dziejach oświetlenia – pozwala poczuć magię światła. 

12.01 – Śladem skamieniałości. Lekcja i warsztaty online.
Jak powstają skamieniałości? Czym różnią się skamieniałości właściwe od strukturalnych? Czy skamielina i skamieniałość to to samo? Warsztaty poprzedzone będą swobodną rozmową z adiunktem Działu Geologiczno-Przyrodniczego Dagmarą Frydrychowicz, która odpowie na  wszystkie pytania. Część warsztatowa obejmuje własnoręczne wykonanie „skamieniałości” – potrzebne materiały to: plastelina, kartka z bloku technicznego, farby plakatowe, pędzel oraz do wyboru: muszle, gałązki, liście o różnych kształtach.

13.01 -  W czerwcu się okaże, co nam rok da w darze. Warsztaty plastyczne.
Nazwa kalendarz pochodzi od rzymskiego słowa „kalendy” bądź, według innych źródeł, od łacińskiego callendarium. Za pomocą kalendarza odliczamy czas, dzieląc go na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody. Zapraszamy na nasze warsztaty, dzięki którym przygotujecie kolorowe kalendarze.

14.01 – Dzienniczek-muzealniczek. Warsztaty plastyczne.
Na warsztatach dowiemy się, czym był pamiętnik i dlaczego ludzie go prowadzili. Później sami spróbujemy stworzyć taki pamiętnik w formie miniksiążeczki, zawierający wspomnienia z wizyty w muzeum. Do książeczki przygotowywana będzie ilustracje i tekst – przy okazji dowiecie się też co nieco o tym, jak kreatywnie pisać. Potrzebne materiały: kartki z bloku technicznego, dziurkacz, wstążka, kredki, pisaki, farby (do wyboru), długopis.
 
15.01 – „Secesja”. Lekcja online na podstawie zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Koninie
Subtelny koloryt, bogactwo roślinnych motywów oraz ozdobna linia to cechy charakterystyczne dla secesji. W naszym muzeum otworzyliśmy nową wystawę, na której można oglądać obiekty charakterystyczne dla tego stylu. Są to m.in. słynne szkła z wytwórni Emilla Gallé’a, meble, wyroby ze stopów cyny, biżuteria i przedmioty codziennego użytku. Ozdobą wystawy jest komplet mebli wiedeńskiej firmy Jacob & Josef Kohn. Eksponaty dobrane są tak, aby ilustrować jedno z podstawowych haseł secesji: „Działalność artystyczna powinna ogarnąć wszystko – od katedry do garnka z owsianką”.
 
Plener i konkurs fotograficzny.
Sanie, choinki pachnące lasem, płatki śniegu i setki złotych lampek… Malownicza przestrzeń zdjęciowa oraz  ogród są dla Was dostępne codziennie od 10.00 do 17.30. Oznaczajcie muzeum na zdjęciach wykonanych podczas wizyty w  muzeum! Na autorów najciekawszych fotografii czekają nagrody!