wysoki kontrast
PLENDE
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
konin
Strona głównaWydarzeniaMiniatura Organowa

Miniatura Organowa

19.11.2019
Daty
24.11.2019 godz: 19:00
Miniatura Organowa
Miejsce: Kościół św. Wojciecha w Morzysławiu

Data/godz: 24 listopada 2019 r. / godz. 19:00

Wstęp: Wolny


W najbliższą niedzielę, 24 listopada, o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu z koncertem „Miniatura organowa” wystąpi znakomita Maria Erdman. W ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zagra najpiękniejsze utwory kompozytorów polskich. Wstęp, jak zwykle, wolny!

Dr Maria Erdman. wirtuoz, mistrz i nauczycielka gry na organach, klawesynie i na klawikordzie. muzykolog, pedagog, edytor i popularyzator dawnej muzyki polskiej, występuje na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Szczególną uwagę poświęca muzyce dawnej i muzyce doby romantyzmu. Ukończyła studia muzyczne na dwóch wydziałach Akademii Muzycznej w Warszawie – Teorii Muzyki i Organów oraz podyplomowe studia w zakresie gry na klawikordzie (prof. Menno van Delft) i organach (prof. Pieter van Dijk) w Conservatorium van Amsterdam. Pobierała lekcje klawesynu u prof. Urszuli Bartkiewicz i prof. Danuty Kleczkowskiej. Brała udział w kursach mistrzowskich z zakresu gry i improwizacji organowej, prowadzonych przez Guy Boveta, Marie-Claire Alain, Petera Baresa i Christophera Stembridge’a. W 2006 roku nakładem wydawnictwa ukazał się jej debiutancki trzypłytowy album z rejestracją utworów zebranych z kancjonału S.S. Klarysek w Starym Sączu z 1768 roku. Jest pierwszym powstałym w Polsce nagraniem na klawikordzie. Maria Erdman uczy gry na klawikordzie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Oprócz klawikordu, prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Współpracuje z Międzynarodową Letnią Akademią Muzyki Dawnej w Wilanowie.

Maria Erdman od kilkunastu lat współpracuje z Benedekiem Csalogiem, wybitnym wirtuozem fletu traverso i uznanym autorytetem w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej oraz z Konstantym Andrzejem Kulką. Łączy praktykę koncertową z działalnością w dziedzinie teorii muzyki. Przygotowała wydanie wybranych utworów organowych Mieczysława Surzyńskiego, brała udział w pracach nad włoskim wydaniem ''Fiori Musicali'' Girolamo Frescobaldiego oraz wydaniem ''Polskiej Muzyki Klawiszowej”. Była stypendystką Ministra Kultury, Fundacji Pro Academia Narolense, Fundacji Festiwal Muzyki Sakralnej oraz fundacji holenderskich: Fonds Podiumkunsten oraz Schuurman Schimmel – van Outeren Stichting. W 2004 roku zdobyła Grand Prix w konkursie nagraniowym „Zapomniana muzyka polska. W roku 2008 Maria Erdman została laureatką programu stypendialnego „Młoda Polska”, za działalność na rzecz promocji i upowszechniania klawikordu w Polsce. Jest córką, zmarłego w 2000 roku, organisty, pedagoga, teoretyka muzyki i instrumentologa, prof. Jerzego Erdmana, znawcy i popularyzatora twórczości Feliksa Nowowiejskiego.

Koncert współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami są, obchodzący w tym roku 15. rocznicę, tygodnik „Adalbertus” oraz diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Źródło: www.konin.pl