wysoki kontrast
PLENDE
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
konin

Secesja

4.02.2021
Secesja

Subtelny koloryt, bogactwo roślinnych motywów oraz ozdobna linia to cechy charakterystyczne dla secesji. W naszym muzeum otworzyliśmy nową wystawę, na której można oglądać obiekty charakterystyczne dla tego stylu. Są to m.in. słynne szkła z wytwórni Emilla Gallé , meble, wyroby ze stopów cyny, biżuterię i przedmioty codziennego użytku. Ozdobą wystawy jest komplet mebli wiedeńskiej firmy Jacob & Josef Kohn. Eksponaty dobrane są tak aby ilustrować jedno z podstawowych haseł secesji: „Działalność artystyczna powinna ogarnąć wszystko – od katedry do garnka z owsianką”.

Secesja to styl, który rozwinął się na przełomie XIX i XX w. jako reakcja na panujący w sztuce eklektyzm. Objął swym wpływem wszystkie dziedziny sztuki:  architekturę, malarstwo i rzeźbę, jednak najpełniej wypowiedział się w rzemiośle artystycznym; meblarstwo, ceramika, tkactwo, jubilerstwo, szklarstwo zostały podniesione do rangi sztuki Charakterystyczne środki wyrazu to dekoracyjna linia i płaska plama barwna. Linie najczęściej są faliste o zmiennym, niespokojnym rytmie zaś kolory to szeroka gama wysublimowanych odcieni. Najczęściej spotykanym motywem zdobniczym są rośliny stylizowane zgodnie z manierą podkreślającą ich linearny, dekoracyjny charakter harmonijnie łącząc ze sobą pierwiastki realistyczne i dekoratywne. Szczególną uwagę zwracają szkła. Do tradycyjnych technik artyści secesyjni dodali nowe m. in.  barwniki proszkowe i powierzchnie opalizujące, iryzujące lub o metalicznym połysku. Bardzo często łączyli różne techniki dzięki czemu szkła mają niepowtarzalne kształty, faktury i wyszukaną kolorystykę. Uwagę zwraca wysmakowane zakomponowanie motywów i ich dopasowanie do kształtu naczyń.

Jednym z założeń secesji było estetyczne ukształtowanie otoczenia człowieka: wnętrza oraz przedmioty codziennego użytku miały być piękne, niezależnie od rangi i przeznaczenia.

Wystawa przygotowana ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Koninie.