wysoki kontrast
PLENDE
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
konin
Strona głównaAtrakcjeKlasztor Anuncjatek w Lesie Grąblińskim

Klasztor Anuncjatek w Lesie Grąblińskim

Wspólna 66
62-563 Grąblin
Noszą kolorowe habity, zamieszkują grąblińskie lasy, prowadzą życie klauzurowe. To siostry Anuncjatki (nazwa ta wywodzi się od słowa „annonciade”, które oznacza zwiastowanie) z Zakonu Najświętszej Maryi Panny zamieszkujące klasztor nieopodal Lichenia. Zakon ten z ponad 500 letnią historią został założony przez św. Joannę de Valois królową Francji. Siostry Anuncjatki przyjechały z Francji do Lichenia w 2009 roku.  
 
Każdy kolor habitu Anuncjatek ma przypisane znaczenie. Szary — oznacza pokutę i ubóstwo; czerwony — mękę Chrystusa, miłość i radość; biały — czystość Maryi. Na głowie mają czarny welon, na szyi niebieską wstęgę z medalionem NMP. Ich habity są przepasane sznurem z 10 węzłami, symbolizującymi regułę 10 ewangelicznych cnót Najświętszej Maryi Panny.
 
Regułę ich życia stanowi 10 Cnót  Ewangelicznych Matki Bożej: naśladowanie Najświętszej Maryi Panny Najczystszej, Najroztropniejszej, Najpokorniejszej, Najwierniejszej, Najpobożniejszej, Najposłuszniejszej, Najuboższej, Najcierpliwszej, Najmiłosierniejszej, Najboleśniejszej.
 
Kompleks klasztorny sióstr Anuncjatek składa się z niewielkiego kościoła z odrębną częścią dla mniszek, zwaną chórem zakonnym i z zabudowań przeznaczonych na część mieszkalną. Kościół jest otwarty dla pielgrzymów. W klasztorze, poza klauzurą, jest też kilkanaście pokoi dla gości, którzy chcieliby w skupieniu odprawić swoje rekolekcje.
 
Codziennie, od poniedziałku do soboty o 7:30 oraz w niedzielę o 8:00 pielgrzymi mogą pomodlić się w kościele wraz z mniszkami.

Zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym
 

Zobacz także:

GALERIA
Klasztor Anuncjatek w Lesie GrąblińskimKlasztor Anuncjatek w Lesie GrąblińskimKlasztor Anuncjatek w Lesie GrąblińskimKlasztor Anuncjatek w Lesie GrąblińskimKlasztor Anuncjatek w Lesie GrąblińskimKlasztor Anuncjatek w Lesie Grąblińskim
MAPA