wysoki kontrast
PLENDE
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
ATRAKCJE
NOCLEGI
KULINARIA
KONTAKT
konin
Strona głównaAtrakcjeSkansen Archeologiczny w Mrówkach koło Wilczyna

Skansen Archeologiczny w Mrówkach koło Wilczyna

Mrówki/ k. Wilczyna
62-550 Wilczyn
Ukryta w lesie na półwyspie jeziora Kownackiego otoczona bagnami i dodatkowo fosą wznosi się do dziś trudno dostępna „fortalicja”, zwana przez archeologów „gródkiem stożkowatym”. Miejscowa tradycja wiąże obiekt dopiero z czasami wojen napoleońskich, dlatego potocznie bywa on nazywamy „Kopcem Napoleońskim”, w istocie jest jednak znacznie starszy. Badacze szacują, że gródek był zamieszkiwany przez kilka pokoleń – od końca XIII do połowy XIV. W połowie tego stulecia obiekt uległ spaleniu prawdopodobnie w wyniku jakichś walk. Z jakim rodem powiązać należy tą siedzibę? – na razie nie wiadomo.

Położony jest ok. 800 m na południowy wschód od zabudowań wsi Mrówki, ok. 250 m na północ od drogi do wsi Świętne. Ulokowano go w miejscu z natury obronnym, a mianowicie na końcu półwyspu przy południowym brzegu jeziora Kownackiego. Od północy osłaniają go wody jeziora, a od zachodu i południa, zabagniona obecnie, dawna zatoczka. Potężny, stożkowaty kopiec liczy aż 7 metrów wysokości. Dodatkowo otoczono go fosą o szerokości około 2 m połączoną od północy z jeziorem zapewniającym stały dopływ wody. W wyniku badań wykopaliskowych na szczycie kopca w części południowo – zachodniej odsłonięto pozostałości pięciobocznej wieży (dł. boku ok. 3 m), która była główną budowlą gródka. Na północ od niej odkryto piwniczkę, która prawdopodobnie znajdowała się pod drugim budynkiem, a na południe pozostałości kuźni. Całość szczytu była otoczona palisadą.

W roku 1973 gródek został zamieniony na skansen archeologiczny. Na dwóch kondygnacjach wieży znajduje się niewielka ekspozycja, na której można obejrzeć część z odkrytych zabytków. Najwyższe piętro służy jako platforma widokowa.
 

Godziny otwarcia:
poniedziałek - nieczynny
wtorek - piątek: 10:00-18:00
sobota - niedziela: 14:00-18:00

Istnieje możliwość realizacji lekcji muzealnej po wcześniejszym uzgodnieniu z p. Krzysztofem Gorczycą – krzysztof.gorczyca@muzeum.com.pl, tel. 63 242 75 30, wewn. 22.

Ceny biletów wstępu:
bilet normalny - 6 zł
bilet ulgowy - 4 zł
warsztaty tworzenia grodów z gliny - 10 zł/os.
lekcja muzealna bez zwiedzania - 4 zł/os.
lekcja muzealna ze zwiedzaniem - 9 zł/os.

Wstęp bezpłatny - wtorek

Ceny biletów:
www.muzeum.com.pl

MAPA